Europa League: Απέφυγε τα χειρότερα ο ΠΑΟΚ 2-2 με την Πλζεν

Διαβάστε σχετικά για Europa League, ΠΑΟΚ, Ποδόσφαιρο,

Ο ΠΑΟΚ απέφυγε τα χειρότερα και κατάφερε να επιστρέψει από το 0-2, σκορ υπέρ της Πλζεν στην Τούμπα μέχρι το 84ο λεπτό, με δυο γκολ που πέτυχε στο τέλος του αγώνα και να πάρει έναν πολυτιμο βαθμό στην τρίτη αγωνιστική της League Phase του Europa League.

Οι Τσέχοι άνοιξαν το σκορ στο 31′ με τον Χάβελ να πλασάρει ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από σέντρα του Αντού.

Η Πλζεν χτύπησε ξανά πριν το ημίχρονο, με τον Βίντρα να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Κοτάρσκι στη σέντρα-σουτ του Αντού και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 στο 39′.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κατάφερε να μειώσει σε 1-2 στο 84′ με την κεφαλιά του Τισουντάλι έπειτα από σέντρα του Ντεσπόντοφ και τελικά κέρδισε τον βαθμό της ισοπαλίας με την κεφαλιά του Μπάμπα στο 90’+3′ έπειτα από ασίστ του Καμαρά κάνοντας το 2-2.

Έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τον πρώτο του βαθμό στη League Phase του Europa League και την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει στο Όλντ Τράφορντ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (07/11, 22:00).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (66′ Μπαμπά), Κεντζιόρα, Κόλι, Ότο (76′ Τσάλοφ), Καμαρά, Μπακαγιόκο (59′ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τάισον (66′ Τισουντάλι), Τόμας (66′ Ντεσπόντοφ)

ΠΛΖΕΝ: Γέντλικα, Γέμελκα, Μάρκοβιτς, Ντουέ, Κάντου, Κάλβατς, Σόϊκα, Χάβελ, Σούιτς, Βίντρα (61′ Γίρκα), Αντού (73′ Χέιντα)

Europa League: Σπουδαίο διπλό για τον «Ευρωπαίο» Ολυμπιακό 1-0 τη Μάλμε

Conference League: Βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ 4-1 από την Τσέλσι

Μπάλντοκ: Υποψία ότι έπασχε από μεγαλοκαρδία – Το εύρημα στην ιατροδικαστική έρευνα

Η Νικολέττα Ράλλη στο ΟΠΑΠ Game Time: Μιλάει για το ντέρμπι ΑΕΚ-ΠΑΟΚ και τραγουδάει Queen

Νέα μεγάλη εμφάνιση από την Εθνική Ελλάδας 2-0 την Ιρλανδία