Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Χάλκινος ο Καραλής «πέταξε» στα 5,90 μ. στο άλμα επί κοντώ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Χάλκινος ο Καραλής «πέταξε» στα 5,90 μ.  στο άλμα επί κοντώ

Ο Εμμανουήλ Καραλής εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού!

Ο Έλληνας πρωταθλητής, με επίδοση τα 5 μέτρα και 90 εκατοστά, πήρε την 3η θέση και χάρισε στην Ελλάδα το 6ο της μετάλλιο (ένα ασημένιο και 5 χάλκινα) στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε άκρως εντυπωσιακά τον αγώνα, περνώντας με την πρώτη προσπάθεια τα 5.50μ, τα 5.70μ, τα 5.80μ, 5.85μ. και τα 5.90μ.

Ακολούθως, απέτυχε στην πρώτη του προσπάθεια στα 5.95μ, τα οποία αποφάσισε να αφήσει, για να δοκιμάσει την τύχη του στα 6.00μ.

Οι δύο προσπάθειές του εκεί δεν ήταν επιτυχημένες, όμως τα 5.90μ ήταν αρκετά για να τον φέρουν στο βάθρο.

Να σημειώσουμε πως αν περνούσε τα 5.95μ θα έκανε και πανελλήνιο ρεκόρ, αφού αυτό είναι 5.93μ.

Είναι το 31ο μετάλλιο που παίρνει ο ελληνικός στίβος στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων και 128ο συνολικά.